Beylikdüzü Zeka Testi (WISC-IV Testi)

 • 6-16 yaş aralığında çocuklar için uygulanan WISC-IV testi en güvenilir ve en kapsamlı test olarak kabul edilmektedir. 2016 yılında yapılan güncelleme ile birlikte yeni nesil çocukların zeka düzeyi ile birlikte yeteneklerini ölçmeye yönelik yapılmaktadır. WISK-IV testi ile birlikte farklı türlerde yapılan birçok zeka testi bulunmaktadır. Bu testlerin tamamı zeka testi merkezi olarak yetkilendirilmiş yerlerde, uzmanlar tarafından yapılan özel çalışmalardır.

  WISC-4 dahil tüm zeka testleri bireysel olarak uygulanmaktadır. Beylikdüzü zeka testi merkezleri bünyesinde 2 yaşından itibaren her yaş aralığı için ve farklı yeteneklerin ölçülmesi adına farklı zeka testleri yapılmaktadır. Bu testler üstün zekalı çocukların tespit edilmesi veya yetenek ve zeka açısından bazı eksiklikleri bulunan çocukların hangi alanlarda ne tür takviye almalarının en doğru şekilde tespit edilebilmesi için yapılmaktadır.

 • Zeka Testi Nasıl Yapılır?

  Zeka testi nasıl yapılır ve çocuğum için en uygun zeka testi hangisidir diye araştırma yapan ebeveynlerin bu detaylar için zeka testi yapan merkez ve kliniklere başvurması gerekir. Çünkü zeka testi sadece IQ ölçümü yapılan bir alan değildir. Aksine zeka testleri IQ ile birlikte farklı birçok yeteneğin ölçüldüğü çalışmalardır. Bu nedenle her bir zeka testi türü için farklı bir uygulama yöntemi bulunmaktadır.

  Duygusal Zeka Testi Nedir?

  Duygusal zeka testi EQ testi olarak da bilinmektedir. Bu test ile bireylerin duygusal zeka düzeyleri ölçülmektedir. IQ testinde mantıksal zeka ölçülmekte ve bu zeka beynin sol lobu ile yönetilmektedir. EQ ise duygusal zekayı ölçmekte ve bu zeka beynin sağ lobu tarafından yönetilmektedir. Eğer bir bireyin duygusal zekası yüksek ise bu birey beyninin sağ lobunu daha fazla ve etkin kullanıyor demektir.

  Üstün Zeka Testi Nedir?

  Üstün zeka testi özellikle çocuklar için uygulana bir test yöntemidir. Bu test sayesinde bireylerin zeka potansiyeli ve becerileri ölçülmektedir. Uzman üstün zekaya sahip olan çocukların tespit edilmesi ve bu zeka düzeyinde eğitilebilmeleri için oldukça önemlidir. Çünkü üstün zekaya sahip olan çocuklar çocukluk döneminde aileleri ya da eğitmenleri tarafından tespit edilip desteklenmezse, zeka düzeyleri zamanla normal seviyeye dönmektedir.

  Analitik Zeka Testi

  Analitik zeka bireylerin sayısal işlemlere ve matematiğe daha yatkın olduğunu göstermektedir. Bu bireylerde soyut düşünme becerileri gelişmiştir. Ve yapılan analitik zeka testi ile bu alanda zeka düzeyi tespit edilmektedir. Beylikdüzü zeka testi uygulamaları kapsamında özellikle çocuklarınız için analitik zeka testi yaptırabilirsiniz.

  Çoklu Zeka Testi

  Çoklu zeka testi Psikolog Howard Gardner tarafından geliştirilen bir test türüdür. İnsanların farklı zeka türlerine sahip olduğunu savunan ünlü psikolog çoklu zeka sistemi ile hangi alanlarda en güçlü zekaya sahip olduğunun tespit edilmesini sağlamıştır.

  En Kısa Zeka Testi

  Cognitive Reflection Test ismi verilen ve sadece 3 sorudan oluşan test dünyanın en kısa zeka testi olarak uygulanmaktadır. En kısa yoldan zeka seviyesinin ölçülmesi için tercih edilmektedir.

  Tüm bu zeka testlerinin farklı amaçları bulunmaktadır. Zeka testi psikolog Beylikdüzü talepleriniz için Yüksel Danışmanlık ve Gelişim Merkezi ile iletişim kurabilirsiniz.

  Yetişkinlere Yönelik Yapılan Testler

  • Nöropsikolojik Testler

  Çocuklara Yönelik Yapılan Testler

  • WÇZÖ-IV/ WISC-R Zeka Testi
  • Denver-II Gelişimsel Tarama Testi
  • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
  • Frostig Görsel Algı Testi
  • Benton Görsel Bellek Testi
  • Peabody Resim Kelime Eşleme Testi
  • Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi
  • Googenough Bir İnsan Çiz Testi
  • Beier Cümle Tamamlama Testi

Randevu Oluştur